Homepage  >  Jak na popraskané paty

Jak na popraskané paty

I když si obujete sebekrásnější sandálky, suchá a zrohovatělá chodidla dojem celkem snadno zkazí. Nelibý vzhled, ale i bolestivé praskání kůže jsou jistě dobrými důvody, proč o nožky pravidelně pečovat. Jak na to?

Ani v nejkrásnějších sandálcích popraskané paty neschováte. A není to jen otázka estetická: když začnou paty praskat, začnou brzy bolet při každém kroku. Jako u většiny kosmetických nesnází je i v tomhle případě základem pravidelná péče – a ta naštěstí není nijak složitá. Co pro zdraví a krásu chodidel udělat?

1. Najděte si ideální nástroj
Zrohovatělou kůži na chodidlech odstraňujte jednou dvakrát týdně. Čím? Záleží na vás. Jde o to, co vám nejvíc vyhovuje. Podle pedikérky Květy Kovářové z pražského salonu Gema je nejúčinnější skalpel, kvůli riziku poranění by ho však laikům nedoporučila: „Pro domácí použití jsou vhodnější speciální škrabky – jsou bezpečnější a příjemnější.“

Snadná práce je se skleněnými či kovovými škrabkami, oblíbené pemzy jsou bezpečné a dostupné v množství variant: přírodní vulkanické pemzy jsou obohacené o minerály a seženete i exotické druhy, jako je marocká keramická pemza nebo pemza z mořských břehů. Existují i elektrické brusky – otestovali jsme, jak fungují. A je lepší suchá, nebo mokrá pedikúra? I tady se řiďte jen svým pohodlím, případně zvoleným nástrojem.

2. Mažte paty denně
Občasné odstraňování ztvrdlé kůže je důležité, ale ještě významnější je promazávání! Někomu stačí hydratační tělové mléko, jiný potřebuje speciální krém na tvrdá chodidla. V každém případě jimi nešetřete a nohy mažte po každé sprše nebo koupeli – zároveň chodidla jemně namasírujte. A nic nezkazíte, když si alespoň kritická místa ošetříte krémem víckrát za den. Perfektní je také domácí maska na nohy z avokáda.

3. Připravte si domácí koupel a peeling
Vlahá lázeň kůži změkčí a ošetří. Do vody přidejte sůl v kombinaci s olejem (heřmánkový, konopný, tea tree, levandulový nebo nimbový) – bezvadná je domácí levandulová koupelová sůl. Anebo zkuste pivo! Nohy máčejte asi 20 minut a poté škrabkou či pemzou opatrně odstraňte změklou kůži. Pokud si ovšem koupel dopřejete víckrát týdně, neobrušujte nohy pokaždé – k častějšímu použití je vhodný peeling. A rozhodně ho nemusíte kupovat, vyrobte ho z kakaa, kokosového oleje a cukru. Pořadí procedur lze i prohodit: nejdřív použít nasucho nástroj a potom chodidla regenerovat v v lázni.

4. Zkuste přírodní léčbu: je levná a funguje
Popraskané paty jsou nehezké, nepříjemné a často i velice bolestivé. Chcete si s nimi poradit domácími a přírodními prostředky? Nic vám nebrání. „Stačí chodidla namazat sádlem, zabalit do igelitového sáčku a poté vložit do bavlněných ponožek. Podobné účinky má i tvaroh, který navíc zmírňuje horkost, již může způsobovat případný zánět v patách,“ popisuje dermatoložka Květa Gazdíková. Skvělá je i koupel z vlažné vody a syrovátky!

Co dalšího pomůže při domácí léčbě popraskaných pat?

5. Vsaďte na speciální ponožky
Raději se spolehnete na hotové produkty? Můžete zvolit masky na chodidla ve formě ponožek – používají se většinou přes noc, kůže se pak loupe několik dnů. Koupit lze i textilní hydratační ponožky. Sice stojí až několik stovek, ale jsou na mnoho použití: některé se užívají jen krátký čas jako maska, jiné přes noc nebo jsou určené i na celodenní nošení.

Kdy je třeba být ve střehu
Máte paty hodně popraskané? Možná se vyplatí zajít za odborníkem – pedikérem, nebo dokonce kožním lékařem. Může předepsat vhodnou mast a především vás zbavit zánětů – praskliny jsou totiž vstupní branou infekce třeba pro obávanou kožní nemoc růže (erysipel).

A na co si dát ještě pozor? „Na odstraňování ztvrdlé kůže nepoužívejte kleštičky ani nůžky. Jakmile se po čase opět objeví zrohovatělá vrstva, vzniknou ostré výčnělky, které se zatrhávají o ponožky,“ upozorňuje pedikérka Květa Kovářová.

Pokud nemáte chodidla v dokonalém stavu, máme pro vás deset skvělých domácích receptů, které vám pomůžou praskliny vyléčit.

1. Maska na nohy z citronu, soli, glycerinu a růžové vody:

  • Prvním krokem na cestě ke krásným nohám je jejich zdraví. Přesně proto je maska na chodidla ideálním domácím receptem na popraskané paty.
  • V lavoru s teplou vodou, do kterého si nohy ponoříte, rozpusťte sůl, citronovou šťávu, glycerin a růžovou vodu. Nohy namočte na 15 až 20 minut. Pemzou poté paty a hrany chodidel oškrabejte.
  • Smíchejte lžičku čistého glycerinu, lžičku růžové vody a lžičku citronové šťávy a paty směsí namažte.
  • Chodidla budete mít mazlavá, proto je dobré vzít si ponožky a nechat si je přes noc.

Ráno opláchněte vlažnou vodou. Opakujte několik dní za sebou, než se chodidla zacelí.

2. Rostlinný olej:

  • Nejčastější příčinou prasklin je suchá kůže na patách. Domácí lék na suchou kůži pomáhá s tímto problémem bojovat.
  • Umyjte si nohy, pořádně je utřete a na paty potřete rostlinným olejem. Přetáhněte přes to ponožky a spěte v nich.
  • Ráno umyjte a několik dní opakujte, dokud nebudou paty zdravé a hladké.

3. Banán s banánovo-avokádovou maskou na chodidla: 

  • Rozmačkejte zralý banán a naneste ho na popraskanou patu a chodidlo. Nechte ho tam přibližně deset minut, pak omyjte.
  • Můžete si také připravit masku na chodidla – rozmixujte zralý banán s polovinou avokáda (můžete nahradit polovinou kokosového ořechu). Lepivou pastu naneste na paty a chodidla.
  • Avokádo a kokos jsou bohaté na esenciální oleje, vitamíny a tuky, proto tato pasta pomáhá udržet paty hladké a vláčné.

4. Vazelína a citronová šťáva:

  • Umyjte a osušte si nohy. Čisté nohy namočte na 15 až 20 minut do teplé vody. Nechte odmáčet a pečlivě utřete.
  • Smíchejte jednu lžičku vazelíny s citronovou šťávou. Vtírejte hmotu do prasklin na patách a chodidlech, dokud se všechna nevstřebá.
  • Aplikujte před spaním, na nohy natáhněte vlněné ponožky, které vám pomohou uchovat teplo a zvýší účinnost směsi. Ráno omyjte.

5. Parafínový vosk:

  • Ideální na obzvlášť popraskané a bolestivé paty. Trochu parafínového vosku smíchejte s hořčicovým nebo kokosovým olejem. Směs ohřívejte na pánvi, dokud se vosk úplně nerozpustí. Nechat vše vychladnout na pokojovou teplotu a poté naneste na nohy.
  • Nejlepších výsledků dosáhnete, když nohy namažete před spaním a přetáhnete přes ně ponožky. Ráno pořádně omyjte.

6. Med:

  • Med výborně zvlhčí kůži na chodidlech a navíc má skvělé antibakteriální účinky. Rozmíchejte šálek medu v lavóru s teplou vodou. Ponořte do něj nohy na 15 až 20 minut.
  • Opatrně chodidla oškrabejte, budou jemnější a vláčnější.

7. Rýžová mouka:

  • Smíchejte dvě až tři lžíce mleté rýže, několik lžiček medu a jablečný ocet. Vznikne hustá pasta.
  • Pokud máte paty silně popraskané a suché, přidejte lžíci olivového nebo mandlového oleje.
  • Nohy namočte na deset minut do teplé vody a pastou je jemně třete, abyste odstranily odumřelou kůži z chodidel.

8. Olivový olej:

  • Panenský olivový olej je jedním z nejpřírodnějších způsobů, jak dosáhnout zdravých pat.
  • Vatovým tamponem nanášejte krouživými pohyby trochu extra panenského olivového oleje 10 až 15 minut.
  • Přetáhněte tlustými bavlněnými ponožkami a za hodinu umyjte. Poté smíchejte jednu lžičku olivového oleje, pár kapek citronového nebo levandulového oleje v malé lahvičce a přidejte příslušné množství vody. Pořádně promíchejte, abyste získali hustý roztok.
  • Domácí krém nanášejte několikrát denně a nechejte působit i přes noc.

9. Ovesná mouka:

  • Ze lžíce ovesné mouky a trochu jojobového oleje vytvořte hustou pastu. Naneste ji na chodidla, obzvláště na paty a další popraskaná místa. Nechte zhruba půl hodiny působit, opláchněte studenou vodou a opatrně osušte.
  • Opakujte ob den, dokud se prasklin nezbavíte.

10. Sezamový olej:

  • Večer před ulehnutím do postele naneste na praskliny na patách a chodidle sezamový olej. Pečlivě vmasírujte, dokud se úplně nevstřebá do pokožky.
  • Opakujte každý večer, dokud nebudou paty hladké a vláčné.


© 2014 VMD Drugstore, Cosmetics CZ