Jak vyprat skvrny?

03.05.2021
 • Skvrnu začněte čistit co nejdříve. Bez ohledu na zdroj zašpinění je v první řadě důležitá rychlost. Pokud zasáhnete dříve, než se špína vsákne do vláken, máte skoro vyhráno.
 • Ihned při zašpinění otřete skvrnu alespoň ubrouskem a pořádně vysušte. Skvrnu neroztírejte, ale nechejte do ubrousku pouze nasát.
 • Často si se skvrnami poradí obyčejná mýdlová voda, nebo speciální lázeň, do které dejte  prádlo odmočit na několik hodin. Poté klasicky vyperte.

1. Jak vyprat skvrny od Inkoustu
Nejprve vyjmeme ze skříně veškerou garderóbu, abychom postupně vyčistili skvrny od inkoustu, a to následovně; posypeme kaňky kuchyňskou solí a kápneme citrónu. Chvíli necháme působit. Načež vymácháme. Kaňky přestárlé, ještě z loňského školního roku, se mají nechat přes noc máčet v podmáslí. Pak teprve špindíra uplatní výšeuvedenou proceduru. Kaňky čerstvé je vhodné proprat v horkém mléce. A postup zcela odborný? Vytři si kaňku roztokem čpavku, poté desetiprocentní kyselinou šťavelovou, načež opět čpavkovou vodou, dokud skvrna nezmizí anebo se šaty nerozpadnou.

2. Jak vyprat skvrny od Kuličkové tužky
Prosákla kapsou a počmárala svršky? Užij silnějšího roztoku čpavku a vzápětí tkaninu klasicky přeper!

3. Jak vyprat skvrny od Vuřtu
Člověk vskutku dbalý vzhledu pojídá u kiosku pečeného vuřta vysvlečen do naha. Neboť potřísnění je jisté. V chladných dnech, kdy si ze zdravotních důvodů šat odložit nemůže, se hned po jídle odebere domů a provede následující úkony: Zkusí mastné pramínky na klopách a nohavicích odstranit solí rozpuštěnou v lihu nebo čpavku. Celkem je účinný i benzínový čistič skvrn. Pak je nutno zbavit se hořčice. Papír přilepený na klobouku proto sejme a nevkusně vyhlížející hořčicovou skvrnu vypere v teplé vodě se sodou. Protože se mohlo stát, že při konzumaci ho obšťastňovali svým louděním ptáčkové, odstraní z oděvu ještě ptačí trus...

4. Jak vyprat skvrny od Ptačího trusu
Ač se to zdá protismyslné, necháme nejdřív tento spontánní projev přátelství ptáka a člověka zaschnout. Ve vhodné chvíli jemně cvrkneme, asi tak jako do skleněnky. Zbylou hrubší nečistotu důkladně vykartáčujeme. Pak místo zvlhčíme 4% octem, opět chvíli kartáčujeme a v závěru, už pořádně navztekaní, propláchneme vodou.

5. Jak vyprat skvrny od Trávay
Nyní vám vysvětlím, jak jsem si kdysi vyčistil bílé trenýrky, umazané od trávy. Vyčistil jsem si je lihem. Do lihu jsem kápl trochu peroxidu vodíku. Pak jsme ještě s maminkou trenýrky vyprali v saponátu. A představte si - zase byly čisté!

6. Jak vyprat skvrny od Rtěnkay
Nás, chlapce, vítávala soudružka učitelka do nového školního roku polibkem. Byli jsme tenkrát ostýchaví, leckdo z nás ucukl, soudružka se leckdy netrefila. Rtěnku z bílých nažehlených košil jsme pak v ručních pracích odstraňovali takto: Nejdřív jsme klůckem namočeným v dichlóru dlouho dělali sem tam. V druhé části hodiny jsme totéž činili s klůckem lihovým. Dost pomáhalo i tzv. benzínové mýdlo a zředěný chloroform. Když zazvonilo, pořád ještě bylo políbené místo viditelné. Ale to je tím, a chci vás varovat, že polibky se chemicky odstraňují jen stěží.

7. Jak vyprat skvrny od Červeného vína
Dokáže odstranit víno bílé. Skvrnu rychle vysušte ubrouskem a poté potřete bílým vínem a posypte trochou soli. Takto zašpiněné oblečení můžete vyvařit v mléce, které si s vínem také umí poradit.

8. Jak vyprat skvrny od krve 
vyčistíte pomocí peroxidu vodíku (3% roztok). Ten ale použijte pouze na bílé nebo světlé prádlo, jelikož má bělící účinky. Další alternativou je zaschlou krev namočit a posolit, poté odmočit v octové lázni.

9. Jak vyprat skvrny od Potu 
dokáže některé oblečení téměř zničit. Choulostivé jsou zejména lněné, plátěné nebo jemné hedvábné materiály. Skvrny vzniklé pocením zkuste odstranit pomocí šťávy z citronu, která je vhodná na bílé i barevné prádlo. Do litru horké vody přidejte šťávu z min. jednoho citronu, nebo 10 g kyseliny citronové v prášku. Nechte hodinu odmočit a poté vyperte.

10. Skvrny od make-upu 
jsou dalším nepřítelem č. 1 dámských halenek. Určitě zabere čištění sodou, nebo zkuste netradiční pěnu na holení, která také dokáže divy.

VMD Drogerie

VMD Drogerie

Jsme ryze česká společnost, první obchod jsme otevřeli 13.dubna 1991 ve Veselí nad Moravou.

Zkratka VMD znamená činnost, kterou se zabýváme.
VELKOOBCHOD, MALOOBCHOD, DROGERIE.

Našim nabízeným sortimentem jsou parfémy, kosmetika, drogerie, drogistické zboží, hygienické prostředky, dárkový sortiment, čisticí a úklidové prostředky, průmyslová chemie, hnojva a postřiky, autokosmetika, malířské a natěračské hmoty. Prodáváme přes eshop, maloobchodně a velkoobchodně. Nakupujeme přímo od výrobců. Díky uzavřeným smlouvám s výrobci na přímé dodávky garantujeme mimořádně příznivé ceny.

Krédo naší firmy je: NÁŠ ZÁKAZNÍK NÁŠ PÁN. TRVALÉ POSKYTOVÁNÍ KVALITNÍCH SLUŽEB PRO SPOKOJENOST ZÁKAZNÍKŮ.

More about us
Action flyer
Why shop with us?

Proč nakupovat u VMD Drogerie

 • 1. Jsme česká firma, specialisté na drogerii, kterou prodáváme od roku 1991. 
 • 2. Provozujeme velkoobchod drogerie, maloobchod a eshop.
 • 3. Máme pro vás nejlepší ceny a originální značkové zboží s garancí kvality.
 • 4. Nabízíme časově omezené slevy, akční slevy a měsíční letákové slevy.  
 • 5. Česká kosmetika má u nás větší prostor než v zahraničních řetězcích. 
 • 6. Garance vrácení nerozbaleného, nepoškozeného zboží je samozřejmostí.
 • 7. Poštovné nad 3 000 Kč do 30 kg ZDARMA (pro registrované zákazníky).
 • 8. Osobní odběry v síti našich kamenných prodejnách.  

 

More about us
NEWSLETTER
Popular brandsTentoThierry MuglerAdidas®ALPA® Aviril®DermacolDomestosJelen®Nivea®Savo®WoodWick®


© 2014 VMD Drugstore, Cosmetics CZ