en-US
English
currency
EUR
heart
0
Favourite
cart
Cart
menu

Kenzo Flower by Kenzo La Récolte Parisienne Eau de Parfum for Women 40 ml

Code: 2405365
dnů:2
Date and method of delivery
Producer: LVMH
Květinová vůně pro ženy byla uvedena na trh v roce 2024 Flower By Kenzo La Récolte Parisienne je ohRead more
Choose a discounted package
Quantity discounts
67.97 EUR
67.97 EUR VAT excluded
ks
envelope
Query
bell
Watch
PARAMETERS
Producer:
Code:
2405365
ean:
3274872477827
Status:
Packaging:
1
Species:
Eau de Parfum
Product type:
Types of flowers
Determination:
For women
Manufacturer:
LVMH
Description Kenzo Flower by Kenzo La Récolte Parisienne Eau de Parfum for Women 40 ml

Květinová vůně pro ženy byla uvedena na trh v roce 2024

Flower By Kenzo La Récolte Parisienne je ohlášena jako zářivá parfémovaná voda, která kombinuje ikonický městský mák s květinami, které volně rostou na pařížských polích. Vůně přináší novou vitalitu do ikonické Eau de Parfum Kenzo. Její podpis, jemná směs Rosa Damascena a Bílého pižma, se otevírá svěžím novým aspektům: kyselost jasně žluté mandarinky, kořenitost růžového akordu jiřiny a sladkost fazolí Tonka.

Parfuméři Alberto Morillas a Dora Baghriche navštíví květinovou farmu Masami, aby zachytili čichové tóny jiřiny, symbolické květiny venkova. Pomocí technologie headspace, která umožňuje, aby se přírodní aromatické sloučeniny vydechované květinami shromažďovaly pod skleněnou kupolí, uvolňují jiřiny své aroma v čistém stavu, neporušené a divoké, takže je parfuméři mohou znovu vytvořit s přirozenou a spontánní čichovou identitou.

Ikonický flakón vůně KENZO Flower by Kenzo La Récolte Parisienne zdobí mák, zatímco na kartonovém obalu vůně vedle něj rozkvétá jiřina a pozadí vyobrazuje pole v srdci města Paříže. Tato parfémovaná voda se vyrábí výhradně ve Francii a flakon je vytvořen z 15 % z recyklovaného skla a materiál krabičky pochází z dobře obhospodařovaných lesů s certifikátem FSC a také inkoust je z bio zdrojů.

Species:Eau de Parfum
Product type:Types of flowers
Determination:For women
'

The fragrance opens with sparkling yellow mandarin and spicy pink pepper, which brings a subtle touch of spice to the composition.

Subsequently, you will be captivated by the rich floral essence of dahlias and Damask rose. The longest part of your day will be accompanied by warm vanilla and delicate white musk.

Fragrance composition:

  • Head: Top notes: essence of yellow mandarin, extract of pink pepper
  • Heart: dahlia, essence of Rosa Damascena
  • Base: vanilla, white musk, tonka bean

ALCOHOL, PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), ALPHA-ISOMETHYL IONONE, LINALOOL, HYDROXYCITRONELLAL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, LIMONENE, GERANIOL, CITRONELLOL, BENZYL SALICYLATE, EUGENOL, ISOEUGENOL, CITRAL, COUMARIN, BENZYL ALCOHOL

Usage
Apply to areas with good blood circulation.

For example, on the skin at the temples, behind the ears, on the inner wrists, on the décolletage, on the carotid arteries, in the crook of the elbow, or the popliteal fossa.

chat
Or write to us at
Login
Don't have an account yet?Sign up.
Tracking product
Please fill in all conditions which has to be reached and an email address where you want to get a notification
EUR