en-US
English
currency
EUR
heart
0
Favourite
cart
Cart
menu

Sokrates

Výrobky značky SOKRATES tvoří rozmanitou a rozsáhlou skupinu nátěrových hmot a přípravků pro péči o povrch nátěrových hmot. Pro co nejjednodušší výběr toho správného produktu jsme pro vás připravili několik způsobů výběru. 


Výrobce: BUILDING PLAST, spol. s r.o., Nádražní 786, [email protected]
filter
Filtering according to parameters
Sort products byi
Sort by
Products
 
In stock
Price
Price
Show more filtersHide extended filters
AKCE
Sokrates Movipur Brilant Mat parquet varnish for floors, 2 kg
Sokrates
Sokrates Movipur Brilant Mat parquet varnish for floors, 2 kg
Code: 2504300
Code sup.: 388247
EAN: 8594040504786
 
28.35 EUR
14.18EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Polyurethane varnish for wooden parquet, wooden floors, interior wall cladding, ceilings, toys, and furniture. It creates perfect surfaces with a silky gloss, tough and elastic.
AKCE
Socrates Movipur Brilant Lesk parquet varnish for floors, 600 g
Sokrates
Socrates Movipur Brilant Lesk parquet varnish for floors, 600 g
Code: 2503114
Code sup.: 388244
EAN: 8594040504250
 
9.44 EUR
15.73EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Polyurethane varnish for wooden parquet, wooden floors, interior wall paneling, ceilings, toys, and furniture. Creates perfect surfaces with a silky gloss, tough and flexible.
AKCE
Socrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0220 light brown, 0.7 kg
Sokrates
Socrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0220 light brown, 0.7 kg
Code: 2503150
Code sup.: 356215
EAN: 8594040502614
 
7.81 EUR
11.16EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as metal roofs, guttering, and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipelines, in the exterior treated with a basic anti-corrosive primer.
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0280 palisander, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0280 palisander, 0.7 kg
Code: 2503152
Code sup.: 356225
EAN: 8594040502638
 
8.45 EUR
12.07EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as sheet metal roofs, guttering, and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipelines, in the exterior coated with a basic anti-corrosive primer.
Socrates Lazurit Forte wood stain, base, 4 kg
Sokrates
Socrates Lazurit Forte wood stain, base, 4 kg
Code: 2504082
Code sup.: 395022
EAN: 8594040505981
 
47.34 EUR
11.84EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-dilutable stain for outdoor and indoor environments. Suitable for industrial production and craftsman work. Creates pleasant matte surfaces.
AKCE
Sokrates Wood Stain, Walnut 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Wood Stain, Walnut 0.7 kg
Code: 2507209
Code sup.: 394824
EAN: 8595718000081
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-based wood stain. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, craft work, and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates a silky gloss and pleasantly soft velvet surfaces.
AKCE
Socrates Wood Stain, Afromosia 0.7 kg
Sokrates
Socrates Wood Stain, Afromosia 0.7 kg
Code: 2505879
Code sup.: 394820
EAN: 8595718000142
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-dilutable wood stain. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, crafts, and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates silk-gloss, soft-touch velvety surfaces.
Sokrates Aquafin Stone matt varnish for absorbent substrates, 700 g
Sokrates
Sokrates Aquafin Stone matt varnish for absorbent substrates, 700 g
Code: 2504893
Code sup.: 388262
EAN: 8594166556492
 
8.66 EUR
12.37EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Varnish intended for penetrating (primer) and top coats of absorbent substrates such as masonry, sandstone, wood. It increases the mechanical resistance of the substrate and repels water.
AKCE
Socrates Farmer's Wood Paint, 0100 White, 700 g
Sokrates
Socrates Farmer's Wood Paint, 0100 White, 700 g
Code: 2504904
Code sup.: 262400
EAN: 8594166557161
 
9.79 EUR
13.99EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified shellac with oil in water. Extremely penetrating water-dilutable wood paint intended for both hobby and professional use in indoor and outdoor environments.
Sokrates Varnish thick layer varnish for wood, clear, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Varnish thick layer varnish for wood, clear, 0.7 kg
Code: 2503698
Code sup.: 394979
EAN: 8594040505950
 
9.72 EUR
13.89EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Varnish for coatings of stable wooden structures, for outdoor and indoor environments. It is characterized by high transparency with the possibility of semi-transparency to opacity, maximum lightfastness, resistance to peeling and cracking on edges.
Sokrates Lazurit Plus semi-transparent wood stain, colorless, 4 kg
Sokrates
Sokrates Lazurit Plus semi-transparent wood stain, colorless, 4 kg
Code: 2503443
Code sup.: 394904
EAN: 8594040505806
 
48.61 EUR
12.15EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Semi-transparent alkyd wood stain for outdoor and indoor environments based on a hybrid alkyd. The coating is perfectly resistant to fungal attacks and more. It penetrates the wooden substrate, strengthens the surface, and blocks water penetration.
Sokrates Lazurit Plus medium-layer wood stain, colorless, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Lazurit Plus medium-layer wood stain, colorless, 0.7 kg
Code: 2503442
Code sup.: 394903
EAN: 8594040505967
 
9.62 EUR
13.74EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Medium-layer alkyd stain for wooden surfaces for outdoor and indoor environments based on hybrid alkyd. The coating is perfectly resistant to fungal attack and similar. It penetrates the wooden substrate, strengthens the surface, and blocks water penetration.
AKCE
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0110 grey, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0110 grey, 0.7 kg
Code: 2503148
Code sup.: 356205
EAN: 8594040502553
 
7.74 EUR
11.06EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as sheet metal roofs, gutter downspouts, and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water distributions, in the exterior provided with a basic anti-corrosive primer.
AKCE
Sokrates Tango Plus Mat parquet varnish for wooden floors, 600 g
Sokrates
Sokrates Tango Plus Mat parquet varnish for wooden floors, 600 g
Code: 2503116
Code sup.: 388248
EAN: 8594040504304
 
10.82 EUR
18.03EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Intended for particularly stressed surfaces. It is non-flammable, characterized by extremely rapid hardness development. After drying, it provides high-quality clear coatings that are perfectly washable, resistant to abrasion and household chemicals, hard, yet tough.
AKCE
Sokrates Colour Semi-Gloss Universal Top Coat for Wood and Metal, 0199 Black, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour Semi-Gloss Universal Top Coat for Wood and Metal, 0199 Black, 0.7 kg
Code: 2503149
Code sup.: 356210
EAN: 8594040502645
 
7.74 EUR
11.06EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as metal roofs, gutter downspouts, and metal cladding of buildings, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipes, in exterior applications having a basic anti-corrosive primer.
AKCE
Sokrates Tango Plus Matt parquet varnish for wooden floors, 600 g
Sokrates
Sokrates Tango Plus Matt parquet varnish for wooden floors, 600 g
Code: 2503117
Code sup.: 388249
EAN: 8594040504298
 
10.82 EUR
18.03EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Designed for particularly stressed surfaces. It is non-flammable and features an extremely rapid increase in hardness. Once dried, it provides high-quality clear coatings that are perfectly washable, abrasion-resistant, and resistant to household chemicals, tough yet flexible.
AKCE
Sokrates Colour Semi-Matt Universal Topcoat for Wood and Metal, 0540 Dark Green, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour Semi-Matt Universal Topcoat for Wood and Metal, 0540 Dark Green, 0.7 kg
Code: 2503154
Code sup.: 356245
EAN: 8594040502591
 
9.40 EUR
13.43EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as sheet roofs, gutter downspouts and cladding of buildings, as well as steel structures, metal fences, and hot water piping, in exteriors treated with a basic anti-corrosive primer.
AKCE
Sokrates Wood Stain, Oak 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Wood Stain, Oak 0.7 kg
Code: 2505884
Code sup.: 394836
EAN: 8595718000098
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-dilutable wood stain. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, crafts, and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates silky glossy, pleasant to the touch velvet surfaces.
AKCE
Sokrates Movipur Brilant Semi-Matt Floor Lacquer, 2 kg
Sokrates
Sokrates Movipur Brilant Semi-Matt Floor Lacquer, 2 kg
Code: 2504301
Code sup.: 388238
EAN: 8594040504779
 
28.35 EUR
14.18EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Polyurethane lacquer for wooden parquet, wooden floors, interior wall cladding, ceilings, toys, and furniture. Creates perfect surfaces with a silky shine, tough and flexible.
AKCE
Socrates farmhouse wood paint, 0605 ivory, 700 g
Sokrates
Socrates farmhouse wood paint, 0605 ivory, 700 g
Code: 2504905
Code sup.: 262409
EAN: 8594166557192
 
9.79 EUR
13.99EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified varnish with oil in water. Extremely penetrating water-soluble covering paint for wood designed for hobby and professional use in outdoor and indoor environments.
AKCE
Socrates Aquafin Plus Mat base and top coat for wood for interiors, 600 g
Sokrates
Socrates Aquafin Plus Mat base and top coat for wood for interiors, 600 g
Code: 2504302
Code sup.: 388272
EAN: 8594040504908
 
8.10 EUR
13.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Acrylic-polyurethane varnish for indoor coatings of wooden substrates. Provides hard yet flexible coatings, perfectly glossy or with a satin matte finish.
AKCE
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0530 light green, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0530 light green, 0.7 kg
Code: 2503153
Code sup.: 356240
EAN: 8594040502584
 
9.40 EUR
13.43EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as sheet metal roofs, guttering, and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipes, in exterior applications treated with a primer anti-corrosion coating.
AKCE
Sokrates Colour Semi-Matt Universal Top Coat for Wood and Metal, 0840 Red-Brown, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour Semi-Matt Universal Top Coat for Wood and Metal, 0840 Red-Brown, 0.7 kg
Code: 2503161
Code sup.: 356275
EAN: 8594040502607
 
7.42 EUR
10.6EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as metal roofs, gutters, and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipelines, in the exterior treated with a basic anti-corrosive primer.
AKCE
Sokrates Colour semi-gloss universal topcoat for wood and metal, 0603 ivory, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour semi-gloss universal topcoat for wood and metal, 0603 ivory, 0.7 kg
Code: 2503159
Code sup.: 356250
EAN: 8594040502508
 
8.49 EUR
12.13EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as metal roofs, gutter drains, and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipes, in the exterior coated with a basic anti-corrosive primer.
chat
Or write to us at
Login
Don't have an account yet?Sign up.