en-US
English
currency
EUR
heart
0
Favourite
cart
Cart
menu

Sokrates

Výrobky značky SOKRATES tvoří rozmanitou a rozsáhlou skupinu nátěrových hmot a přípravků pro péči o povrch nátěrových hmot. Pro co nejjednodušší výběr toho správného produktu jsme pro vás připravili několik způsobů výběru. 


Výrobce: BUILDING PLAST, spol. s r.o., Nádražní 786, [email protected]
filter
Filtering according to parameters
Sort products byi
Sort by
Products
 
In stock
Price
Price
Show more filtersHide extended filters
AKCE
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0260 brown, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0260 brown, 0.7 kg
Code: 2503151
Code sup.: 356220
EAN: 8594040502621
 
7.81 EUR
11.16EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral and metal substrates such as metal roofs, gutters and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipelines, in the exterior treated with a basic anticorrosive primer.
AKCE
Sokrates Wood Stain, Teak 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Wood Stain, Teak 0.7 kg
Code: 2507211
Code sup.: 394812
EAN: 8595718000128
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-based wood stain. It is designed for outdoor and indoor environments, for industrial production, craftsmanship, and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates silky glossy, pleasantly velvety surfaces.
Socrates Radiator top coat for radiators, 1000 white, 0.7 kg
Sokrates
Socrates Radiator top coat for radiators, 1000 white, 0.7 kg
Code: 2503764
Code sup.: 353925
EAN: 8594040503697
 
10.43 EUR
14.9EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Top coat for radiators and heating medium distribution, water-dilutable. For painting radiators and hot water distribution with thermal resistance up to +100 °C.
AKCE
Sokrates Wood Stain, clear, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Wood Stain, clear, 0.7 kg
Code: 2505874
Code sup.: 394800
EAN: 8595718000005
 
9.69 EUR
13.84EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-dilutable wood stain. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, for crafts and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates silky glossy, pleasantly soft velvet surfaces.
AKCE
Socrates farmhouse wood paint, 0220 light brown, 700 g
Sokrates
Socrates farmhouse wood paint, 0220 light brown, 700 g
Code: 2504908
Code sup.: 262430
EAN: 8594166557314
 
9.79 EUR
13.99EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified varnish with oil in water. Extremely penetrating water-dilutable covering paint for wood designed for both hobby and professional use in outdoor and indoor environments.
AKCE
Sokrates Woodstain, hemlock 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Woodstain, hemlock 0.7 kg
Code: 2507221
Code sup.: 394832
EAN: 8595718000050
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-dilutable stain for wood. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, craft work, and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates silky glossy, pleasantly soft velvet surfaces.
AKCE
Sokrates Aquafin Plus Gloss base and top coat for wood for interior use, 600 g
Sokrates
Sokrates Aquafin Plus Gloss base and top coat for wood for interior use, 600 g
Code: 2503564
Code sup.: 388254
EAN: 8594040504885
100%
8.10 EUR
13.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Acrylic-polyurethane varnish for interior coatings on wooden substrates. Provides hard yet flexible coatings, perfectly glossy or with a silk matte finish. The coatings feature excellent lightfastness and significant resistance to stickiness.
AKCE
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0100 white, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0100 white, 0.7 kg
Code: 2503126
Code sup.: 356200
EAN: 8594040502492
 
8.49 EUR
12.13EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as sheet metal roofs, gutter downspouts, and building cladding, as well as steel structures, metal fences, and hot water pipes, in the exterior protected with a basic anti-corrosion primer.
AKCE
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0670 ochre, 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Colour semi-gloss universal top coat for wood and metal, 0670 ochre, 0.7 kg
Code: 2503160
Code sup.: 356260
EAN: 8594040502522
 
8.17 EUR
11.67EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
For outdoor and indoor coatings of wooden, mineral, and metal substrates such as sheet metal roofs, gutter downspouts and cladding of buildings, as well as steel structures, metal fences, and hot water piping, in the exterior provided it is treated with a basic anti-corrosive primer.
AKCE
Sokrates Movipur Brilant Mat Parquet Floor Lacquer, 600 g
Sokrates
Sokrates Movipur Brilant Mat Parquet Floor Lacquer, 600 g
Code: 2503113
Code sup.: 388242
EAN: 8594040504274
 
9.44 EUR
15.73EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Polyurethane lacquer for wooden parquet, wooden floors, interior wall cladding, ceilings, toys, and furniture. It creates perfect surfaces with a silky gloss, tough and flexible.
AKCE
Sokrates Movipur Brilant Satin Matte Floor Varnish, 600 g
Sokrates
Sokrates Movipur Brilant Satin Matte Floor Varnish, 600 g
Code: 2503112
Code sup.: 388240
EAN: 8594040504267
 
9.44 EUR
15.73EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Polyurethane varnish for wooden parquet, wooden floors, interior wall paneling, ceilings, toys, and furniture. It creates perfect surfaces with a silky sheen, tough and flexible.
Sokrates Lazurit Plus semi-transparent wood stain, colorless, 2 kg
Sokrates
Sokrates Lazurit Plus semi-transparent wood stain, colorless, 2 kg
Code: 2504185
Code sup.: 394906
EAN: 8594040505974
 
24.36 EUR
12.18EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Semi-transparent alkyd wood stain for outdoor and indoor environments based on hybrid alkyd. The coating is perfectly resistant to fungal attacks and similar threats. It penetrates the wooden substrate, strengthens the surface, and blocks water infiltration.
AKCE
Socrates farmhouse paint for wood, 0280 rosewood, 700 g
Sokrates
Socrates farmhouse paint for wood, 0280 rosewood, 700 g
Code: 2504910
Code sup.: 262442
EAN: 8594166557376
 
9.79 EUR
13.99EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified varnish with oil in water. Extremely penetrating water-dilutable covering paint for wood intended for hobby and professional use in outdoor and indoor environments.
AKCE
Socrates farmer's wood paint, 0120 stone grey, 700 g
Sokrates
Socrates farmer's wood paint, 0120 stone grey, 700 g
Code: 2504906
Code sup.: 262418
EAN: 8594166557222
 
9.79 EUR
13.99EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified varnish with oil in water. Extremely penetrating water-dilutable covering paint for wood designed for hobby and professional use in both outdoor and indoor environments.
AKCE
Socrates farmhouse wood paint, 0130 dark gray, 700 g
Sokrates
Socrates farmhouse wood paint, 0130 dark gray, 700 g
Code: 2504907
Code sup.: 262424
EAN: 8594166557468
 
9.79 EUR
13.99EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified varnish with oil in water. Extremely penetrating water-soluble covering paint for wood intended for hobby and professional use in outdoor and indoor environments.
Socrates farmhouse wood paint, 0260 brown, 700 g
Sokrates
Socrates farmhouse wood paint, 0260 brown, 700 g
Code: 2504909
Code sup.: 262436
EAN: 8594166557345
 
10.57 EUR
15.1EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified varnish with oil in water. Extremely penetrating water-dilutable wood paint intended for both hobby and professional use in outdoor and indoor environments.
AKCE
Sokrates Wood Stain, Palisander 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Wood Stain, Palisander 0.7 kg
Code: 2507217
Code sup.: 394808
EAN: 8595718000159
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-dilutable wood stain. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, craft work, and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates a silky glossy, pleasantly soft matte surface.
AKCE
Socrates Farmhouse Wood Stain, Dark Walnut 0.7 kg
Sokrates
Socrates Farmhouse Wood Stain, Dark Walnut 0.7 kg
Code: 2505881
Code sup.: 394828
EAN: 8595718000203
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-based wood stain. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, for craft work, and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates a silky gloss, pleasant to the touch, velvety surfaces.
AKCE
truckFree
Sokrates Tango Plus Gloss parquet varnish for wooden floors, 5 kg
Sokrates
Sokrates Tango Plus Gloss parquet varnish for wooden floors, 5 kg
Code: 2503125
Code sup.: 388235
EAN: 8594040504113
 
82.38 EUR
16.48EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Designed for particularly stressed surfaces. It is non-flammable, characterized by an extremely rapid increase in hardness. After drying, it provides high-quality clear coatings that are perfectly washable, resistant to abrasion and household chemicals, hard yet tough.
AKCE
Sokrates farmhouse paint, 0420 dove blue, 700 g
Sokrates
Sokrates farmhouse paint, 0420 dove blue, 700 g
Code: 2504911
Code sup.: 262448
EAN: 8594166551411
 
9.79 EUR
13.99EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Covering paint based on modified varnish with water-soluble oil. Extremely penetrating water-dilutable covering paint for wood intended for hobby and professional use in outdoor and indoor environments.
AKCE
Sokrates Wood Stain, pine 0.7 kg
Sokrates
Sokrates Wood Stain, pine 0.7 kg
Code: 2507207
Code sup.: 394804
EAN: 8595718000074
 
10.85 EUR
15.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Water-dilutable wood stain. It is intended for outdoor and indoor environments, for industrial production, for crafts and hobby use. It protects wood from UV radiation. It creates silky glossy, pleasantly soft velvet surfaces.
AKCE
Socrates Tango Plus Gloss parquet varnish for wooden floors, 600 g
Sokrates
Socrates Tango Plus Gloss parquet varnish for wooden floors, 600 g
Code: 2503115
Code sup.: 388246
EAN: 8594040504281
 
10.82 EUR
18.03EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Designed for particularly stressed areas. It is non-flammable and features extremely rapid hardness increase. Once dry, it provides high-quality clear coatings that are perfectly washable, resistant to abrasion and household chemicals, hard yet tough.
AKCE
Sokrates Aquafin Plus Semi-Matt Base and Top Coat for Wood for Interiors, 600 g
Sokrates
Sokrates Aquafin Plus Semi-Matt Base and Top Coat for Wood for Interiors, 600 g
Code: 2504195
Code sup.: 388257
EAN: 8594040504892
 
8.10 EUR
13.5EUR/1kg
In stock
heartFavoritecompareCompare
Acrylic-polyurethane lacquer for interior coatings of wooden substrates. Provides hard yet flexible coatings, perfectly glossy or with a silk matte finish.
chat
Or write to us at
Login
Don't have an account yet?Sign up.